Ogrzewanie Ścienne (aktywna izolacja ścian i sufitów od wewnątrz) – montaż w kilku prostych krokach
Instrukcja
Dostawa i rozładunek paneli
Rozładunek odbywa się przy użyciu wózka widłowego lub dwuosobowo odkładając panele na równą, suchą i płaską powierzchnię przy użyciu uchwytów do przenoszenia paneli.
Przygotowanie powierzchni
Powierzchnie ścian/sufitów modernizowanych pomieszczeń przygotowane w sposób umożliwiający stosowanie systemu montażowego. Pomieszczenia ostatecznie powinny być czyste, bez zawadzających elementów.
Poziomowanie/wymiarowanie
W celu dopasowania wymiaru panelu. Znaleźć najniższy punkt podłogi wzdłuż modernizowanych ścian i wyznaczyć od niego, za pomocą poziomicy laserowej, 1 metr wysokości na ścianie. Następnie zmierzyć wysokość sufitu (ewentualne krzywizny stropu). W celu wykonania dystansu 1 cm nad podłogą zastosować podkładki dostarczone razem z panelami. Na każdym panelu zaznaczony jest wymiar 1m, pozwalający łatwiej dopasować panel do nierówności podłogi i wysokości sufitu. Przed montażem każdego panelu wymierzamy i docinamy krawędzie w taki sposób, żeby oznakowanie jednego metra na panelu zgadzało się z wyznaczonym poziomem na ścianie z uwzględnieniem odstępów przy podłodze i suficie.
Panele okienne, uzupełniające i drzwiowe
Mają dodatkowe strefy na wycinanie (patrz rysunek na panelu).
Połączenia rur muszą pozostać na tej samej wysokości, żeby zachować możliwość połączenia hydraulicznego.
Panele należy wymiarować oraz docinać zgodnie z wyliczonymi wielkościami i w zaznaczonych strefach docinania jeszcze przed rozpoczęciem montażu.
Przygotowanie ściany
Nawiercanie i przykręcanie talerzyków montażowych wg rysunków na powierzchni panelu. Należy wypoziomować talerzyki, aby stworzyć ostatecznie jedną równą powierzchnię dla przykręcenia paneli.
Należy zachować odstęp między istniejącą ścianą/ sufitem a płytą TermaVIDA minimum 15 mm.
Narzędzia niezbędne do montażu:
- uchwyty do bezpiecznego przenoszenia paneli,
- wiertarka/wkrętarka,
- grot torx T25,
- wiertła ø 5 i ø 10 mm,
- laser krzyżowy/poziomnica/kątownik budowlany,
- cyrkiel/miarka do trasowania,
- piła ręczna/szablasta/nóż do papieru.
Komplet montażowy zawiera: - talerze montażowe,
- śruby mocujące M8 ø 6,5 kl. 8,8 uniwersalne*,
- tuleje L 50 ø 10 BX (o średnicy zew. 10 mm i długości L = 50 mm) w ilości 21 szt
- wkręty do płyt 84 sztuki – całość jako komplet.
Rozpoczęcie montażu
Zaczynamy od narożnika. Wypoziomowany, ustawiony na dystansach panel narożny przykręcamy do talerzyków w zaznaczonych miejscach.
Połączenia hydrauliczne
Można wykorzystać istniejące przyłącze grzejnika lub doprowadzić nową instalację centralnego ogrzewania dla podłączenia stref paneli.
W przypadku wykorzystania istniejącej instalacji c.o. należy ją właściwie przygotować (m.in. czyszczenie, płukanie).
Przy każdym połączeniu jest wymagane smarowanie. Należy zastosować smar w aerozolu do złączek Hep2O – w celu zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi instalacji i dla zachowania szczelności z innymi materiałami podczas łączenia. Nie należy stosować żadnych smarów innych producentów lub środków alternatywnych
Łączenie paneli
Przed połączeniem paneli należy nałożyć warstwę silikonu sanitarnego na całej długości łączonych powierzchni płyt PIR – na bocznej krawędzi panelu wg rysunku. Należy związać ze sobą końcówki linek w przepustach kablowych dla łatwego przeprowadzenia przewodów elektrycznych.
Łączenie paneli cd.
Połączenia hydrauliczne płyt w miejscach łączenia c.o. uzupełniamy o wstawki rurek średnicy 22 mm między kolejnymi panelami wg rysunku.
Panel dociskamy pozostawiając szczelinę 3-4 mm między płytami. W pierwszy, lub ostatni panel grzewczy wciskamy zaślepki/złączki gwintowane: zasilanie – powrót dla zamknięcia obiegu i nawiązania do nowej/istniejącej instalacji c.o.
Próba szczelności
Instalacji c.o. Podczas prób instalacji Hep2O zaleca się stosowanie ciśnienia 1,5 raza większego niż ciśnienie robocze. Zalecany czas próby głównej powinien wynosić 120 minut.
Uzupełnienie ściany
Zamykając całą zabudowę wstawiamy panel uzupełniający, który domyka nam szczelnie ścianę – można go dociąć do każdej wysokości i szerokości.
Uruchomienie i regulacja hydrauliczna instalacji
Pamiętając o granicznej temperaturze pracy +50st. C. należy zabezpieczyć panele przez zastosowanie na instalacji c.o. armatury mieszającej jak np. zawory mieszające termostatyczne. Po wykonaniu prób szczelności należy przystąpić do napełniania oraz odpowietrzania instalacji. Napełnianie przeprowadzić za pomocą jednostki napełniającopłuczącej (próżniowej). W przypadku braku stacji napełniającej można posiłkować się regulacją zaworów zamontowanych w każdym panelu z wężownicami grzewczymi. Po napełnieniu i odpowietrzeniu należy wykonać regulację temperatury na panelach poprzez uruchomienie źródła ciepła, wygrzanie paneli i ustawienie zaworów na poszczególnych panelach z pomocą np. kamery termowizyjnej skierowanej na powierzchnię panela. Regulację można również wykonać przy pomocy termometru pistoletowego, mierząc temperaturę paneli.
Wykończenie połączeń paneli
montażową szczelinę 3-4 mm pozostawioną między panelami wypełniamy montażową pianką niskoprężną. Po stwardnieniu pianki montażowej w miejscach połączeń płyt można wykonać standardowe wykończenie spoin i powierzchni jak dla płyt gips-karton.
System Paneli Grzewczych TermaVida®️ niskotemperaturowy przez co nie ma potrzeby stosowania specjalnych farb i mas gipsowych.
Szczegóły poznasz w PORADNIKU
Kontakt w sprawach technicznych:
serwis@termavida.com
kontakt@termavida.com